10 faktów z historii Super Bowl, o których nie mieliście pojęcia

Super Bowl Sunday jest największym wydarzeniem sportowym w USA. Czy widzieliście, że w tygodniu poprzedzającym rozgrywki gracze dostają specjalny samochód do jazdy? Zapraszamy do lektury 10 faktów z historii tej imprezy, o których zapewne nie mieliście pojęcia.

superbowl 2023
10 faktów z historii Super Bowl, o których nie mieliście pojęcia

1. Super Bowl jest drugim w skali obżarstwa świętem w USA

Jedzenie na Super Bowl jest jedną z najbardziej celebrowanych części tego dnia. Tylko tego dnia Amerykanie zjadają 4 miliony kilogramów milionów guacamole. To baaaardzo dużo awokado!

2. Green Bay Packers byli pierwszą drużyną, która wygrała Super Bowl

W 1967 roku odbył się pierwszy Super Bowl, a Packers wygrali nad Kansas City Chiefs, 35-10. Pierwszym MVP Super Bowl został rozgrywający Packers Bart Starr. Mecz został rozegrany w Los Angeles Memorial Coliseum, a transmisję w telewizji oglądało około 60 milionów ludzi. Dziś ta liczba wynosi około 100 milionów.

3. 12 drużyn NFL nigdy nie zakwalifikowało się do Super Bowl

Na liście drużyn, które nigdy nie wygrały Super Bowl, znajdują się niedawni zwycięzcy AFC, Cincinnati Bengals. Cztery drużyny, które nigdy nie zakwalifikowały się nawet w Super Bowl to Houston Texans, Jacksonville Jaguars, Detroit Lions i Cleveland Browns. 

4. Zawodnicy grający w Super Bowl dostają wymyślne samochody

Marlin Jackson, zawodnik Indianapolis Colts, przyczynił się od awansu swojej ekipy do Super Bowl XLI. W wywiadzie dla „Reader’s Digest” wyznał, że każdy gracz z obu drużyn w Super Bowl dostaje fantazyjny samochód do jazdy przez cały tydzień. W jego przypadku był to Cadillac Escalade.

5. Zakłady sportowe

Zakłady bukmacherskie na Super Bowl 2023 już są dostępne u większości buków w Polsce. A czy wiecie, że najwyższa wygrana, jaka padła u bukmachera w związku z Super Bowl wynosiła 8,5 mln dolarów? Gracz postawił aż 5 mln dolarów po kursie 2.7. Łącznie wypłacono mu 13,5 mln dolarów.

6. NFL nie płaci zespołom/artystom za występy podczas halftime show.

Można by pomyśleć, że artyści otrzymują ogromne wynagrodzenie za taki koncert. NFL pokrywa jednak wyłącznie wydatki i koszty produkcji, ale nie płaci samym wykonawcom. Po koncercie w 2020 roku, liczba streamów na Spotify Shakiry wzrosła o 230%, a Jennifer Lopez o 335%. Tak więc w ostatecznym rozrachunku artyści w końcu i tak sporo zyskują.

7. W 2013 roku pierwsi trenerzy bracia rywalizowali ze sobą

Podczas Super Bowl XLVII stanęło przeciwko sobie braci – po raz pierwszy w historii. Jim Harbaugh, z San Francisco 49ers i John Harbaugh, z Baltimore Ravens. Zespół Johna wygrał 34-31, dając drużynie Jima pierwszą porażkę w Super Bowl w historii franczyzy.

8. NFL nie będzie organizować Super Bowls na zimnych stadionach

NFL tradycyjnie nie organizuje Super Bowl na stadionach, na których panuje temperatura poniżej 10 st. C, chyba że są kryte lub posiadają rozsuwany dach. Dlatego większość z nich odbywa się w miastach o ciepłej pogodzie, 11 z 55 imprez odbyło się do tej pory w Miami. Tylko cztery odbyły się w północnych miastach.

9. Każda drużyna dostaje przed grą baaaardzo dużo piłek

I mówiąc dużo, mamy na myśli 108 piłek na drużynę. 54 z nich są przeznaczone do ćwiczeń i 54 są przeznaczone do rzeczywistej gry. Średnio podczas Super Bowl zużywa się ich jeszcze więcej, bo 120. Czasami jedno solidne kopnięcie dobrze wyszkolonego zawodnika potrafi odkształcić piłkę do tego stopnia, że nie nadaje się ona do gry.

10. Do rzutu monetą używa się specjalnej monety

Ćwierćdolarówka używana do wylosowania rozpoczynającej drużyny nie pochodzi z portfela sędziego. Mennica Highland Mint wykonuje do tego celu specjalną, unikalną monetę, która jest używana do rzutu monetą. Tzw. orzeł to wizerunek Trofeum Lombardi, zaś symbol rozgrywanego właśnie Super Bowl zdobi reszkę.

5 / 5. Ocen: 1

Zakłady bukmacherskie

Bukmacherzy online