Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie – pewne wygrane?

Zakłady bukmacherskie są dla sympatyków sportu sposobem na zwiększenie emocji w czasie oglądania meczu, ale też niejednokrotnie szansą na dodatkowy zarobek. Profesjonalni gracze są w stanie z zakładów zarobić pieniądze, które pozwolą im nawet zrezygnować z etatu. Z pomocą na zwiększenie zysków mogą przyjść skuteczne systemy bukmacherskie, które dają graczom pewne wygrane.

najskuteczniejsze systemy bukmacherskie
Skuteczne i pewne systemy bukmacherskie pomagają zarobić pieniądze?

Najważniejsza w obstawianiu wydarzeń sportowych jest oczywiście wiedza. Zasada jest prosta – im gracz lepiej orientuje się w wybranej dyscyplinie sportu, tym ma większe szanse na poprawne wytypowanie wyniku zdarzenia. Trzeba poświęcić czas na zaznajomienie się z aktualną sytuacją w rozgrywkach, formą w ostatnich tygodniach i takimi szczegółami jak sytuacja zdrowotna, ewentualne zmęczenie (wywołane długą podróżą lub wieloma spotkaniami w niewielkim odstępie czasu) lub motywacja (zespół może mieć zagwarantowane miejsce w tabeli i wystawić rezerwowy skład). Pomocna będzie też statystyka – na jej podstawie również można wyciągnąć sporo przydatnych wniosków.

Wiedza to niestety nie wszystko

Wiedza to jedno – sposób gry to drugie. Pewna wygrana u bukmachera jest możliwa, jednak należy wiedzieć kilka podstawowych zagadnień. Trzeba nie tylko wiedzieć kogo, ale też jak obstawić, by na koniec nie znaleźć się „pod kreską”. Z pomocą przychodzą systemy bukmacherskie, które mogą zmaksymalizować zysk przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka straty całego budżetu.

Budżet to kolejny niezbędny element gry na poważnie – konieczne jest ustalenie kapitału. Umiejętne zarządzanie pieniędzmi jest kluczową cechą, którą musi posiadać grający. Sport wywołuje emocje i niejednokrotnie może nakłonić do nieprzemyślanej decyzji, która może zrujnować dotychczasowe zyski. Konsekwentne trzymanie się reguł wybranego systemu i panowanie nad emocjami są absolutnie niezbędne, by osiągnąć sukces.

Gracze mogą wybierać spośród wielu sposobów gry. Każdy ma swoje zalety i wady i to od doświadczenia, wiedzy i preferencji grającego zależy to, na który się zdecyduje. Oto najbardziej popularne systemy bukmacherskie.

Uwaga: dla ułatwienia liczenia w podanych przykładach nie wliczono podatku, który w Polsce wynosi 12%.

Płaska stawka to pewna wygrana u bukmachera?

Jeden z najczęściej wybieranych systemów, szczególnie preferowany przez początkujących graczy. Cechuje się niskim ryzykiem bankructwa, ale też niewielkim zyskiem. Polega na obstawianiu każdego zakładu za taką samą stawkę. Zalecane jest, aby stawka wynosiła 2% przeznaczonego na grę budżetu. Oznacza to, że bankructwo nastąpi dopiero po 50 kolejnych przegranych z rzędu.

W grze tym systemem nie ma znaczenia ogólny kurs oraz rodzaj zakładu (singiel czy AKO). Przykładowo – jeśli budżet wynosi 200 złotych, każdy zakład powinien zostać postawiony za 4 złote – bez względu na to, czy poprzedni był wygrany czy przegrany.

Stawkowanie procentowe

Jest to modyfikacja poprzedniego systemu. Również cechuje się niewielkim ryzykiem utracenia całego budżetu i jest stosowany przez początkujących graczy. Wartość stawki zależy od uprzednio postawionego zakładu. Jeśli był wygrany, stawka rośnie, a jeśli przegrany – maleje. Zaleca się, by kwota zakładu również wynosiła 2%. W takim przypadku można postawić 50 zakładów zanim nastąpi bankructwo.

Przykład – wariant wygrany

 • Kapitał: 400 zł
 • Kurs: 4,00
 1. zakład: 8 zł (2% z 400 zł) x 4 = 32 zł

Kapitał po wygranym zakładzie: 432 zł

 1. zakład: 8,64 zł (2% z 432 zł) x 4 = 34,56 zł

Przykład – wariant przegrany

 • Kapitał: 400 zł
 • Kurs: 4,00
 1. zakład: 8 zł (2% z 400 zł) x 4 = 32 zł

Kapitał po przegranym zakładzie: 392 zł

Kolejny zakład: 7,84 zł (2% z 392 zł) x 4 = 31,36 zł

Stawkowanie modulowane

Kolejna modyfikacja płaskiej stawki, stosowana już przez bardziej doświadczonych graczy. Stawka na jeden zakład powinna wynosić 2%. Kwotę trzeba podzielić na 10 części (jednostek), które posłużą do oceny ryzyka – im większe prawdopodobieństwo trafienia zakładu (w ocenie gracza), tym więcej jednostek (maksymalnie 10) należy postawić. Ryzyko można ocenić na podstawie wysokości kursu lub według własnej analizy.

100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny „BETONLINE”

Plusem systemu jest to, że przy odpowiednim jednostkowaniu zakładów budżet wystarczy na ponad 50 przegranych z rzędu. Przykład:

 • Kapitał: 500 zł
 • Zakład: od 1 do 10 zł (2% podzielone na 10 części – jednostek)
 • Zakład o wysokim ryzyku: 1 zł (1 jednostki) x kurs
 • Zakład o niskim ryzyku: 10 zł (10 jednostek) x kurs

Stały profit

System progresywny, w którym gracz na samym początku ustala planowany zysk. Nie powinien on być wyższy niż 80% kapitału, ponieważ w przypadku nieosiągnięcia celu zmusza do obstawiania wielu zakładów lub typów z wysokimi kursami, co znacznie zmniejsza szanse powodzenia. Jeśli pierwszy zakład jest przegrany, w drugim musi zostać odrobiona strata i uzyskany założony zysk. System jest bardzo elastyczny – można go zmodyfikować i rozłożyć na kilka etapów. Jest znacznie mniej ryzykowny od większości systemów progresywnych, ale mimo wszystko stopień ryzyka utraty kapitału i tak jest dosyć wysoki. Przykład:

 • Kapitał: 100 zł
 • Cel: 60 zł

Cel można osiągnąć jednym zakładem za cały kapitał o kursie 1,6. W przypadku przegranej traci się cały budżet, dlatego też można rozbić cel na dwa etapy:

 1. zakład: 50 zł po kursie 1,6 = 80 zł
 2. zakład: 50 zł po kursie 1,6 = 80 zł

Zysk: 30 zł + 30 zł = 60 zł

W przypadku przegrania jednego zakładu, w budżecie będzie 80 złotych. Do osiągnięcia celu brakuje więc 80 złotych. Kwotę można uzyskać jednym zakładem po kursie 2,00 lub większą liczbą:

 1. zakład: 40 zł po kursie 2 = 80 zł
 2. zakład: 30 zł po kursie 1,9 = 57 zł
 3. zakład: 10 zł po kursie 2,3 = 23 zł

Zysk: 40 zł + 27 zł + 13 zł = 80 zł

System Labouchere’a

Odmiana stałego profitu, której zaletą jest niska wymagana skuteczność – wystarczy 34% skuteczności przy zakładach z kursem 2,00, by wyjść na plus. Grający musi ustalić interesujący go zysk, a następnie rozpisać go w postaci ciągu liczb. Na przykład:

 • Pożądany zysk: 80 zł
 • Ciąg liczb: 10+15+5+30+20 (razem 80)
 • Kurs: 2,00

Pierwszy zakład należy zagrać za sumę pierwszej i ostatniej liczby, czyli w tym przypadku 30 zł (10+20). Jeśli zakład będzie wygrany, należy skreślić pierwszą i ostatnią liczbę z ciągu. W kolejnym zakładzie ponownie gramy za sumę pierwszej i ostatniej liczby (15+30), czyli 45 zł.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Jeśli pierwszy zakład będzie przegrany, należy wpisać na koniec ciągu sumę, za którą zakład został zagrany (czyli 30, ciąg będzie wyglądał następująco: 10+15+5+30+20+30) i ponownie zagrać za sumę pierwszej i ostatniej liczby – czyli 40 zł (10+30).

Cel zostanie osiągnięty po skreśleniu wszystkich liczb w ciągu. Początkowy ciąg może mieć dowolną długość – może być krótki (40+10+15+15) lub długi (10+5+20+5+10+10+20). Zalecane jest, by zakładany zysk nie przekraczał 5% ustalonego budżetu.

System Martingale’a

Bardzo popularny system o prostych zasadach, zwany też klasyczną progresją. W przypadku przegranego zakładu, gracz musi podwoić stawkę kolejnego. W razie wygranej należy wrócić do stawki wyjściowej. Teoretycznie prędzej czy później gracz skończy serię z zyskiem, ale w przypadku przedłużającej się złej passy – mocno nadwyręży (a nawet wyczerpie) ustalony budżet.

W przypadku niewielkiego kapitału ryzyko bankructwa jest bardzo duże. Najczęściej stosowany w grze na remisy (np. w piłce nożnej). By system miał sens, kurs na kolejne zakłady musi być mniej więcej na podobnym poziomie. Mimo że sposób wydaje się skuteczny, nie jest polecany z uwagi na wysokie ryzyko utracenia kapitału. Przykład:

 • Stawka: 10 zł
 • Kurs: 3,00
 1. zakład: 10 zł x 3 – przegrana
 2. zakład: 20 zł (podwojenie stawki) x 3 – przegrana
 3. zakład: 40 zł (podwojenie poprzedniej stawki) x 3 – wygrana

Wniesione pieniądze: 70 zł; wygrana: 120 zł

 1. zakład: 10 zł x 3, itd.

Ciąg Fibonacciego

Wzór wymyślony przez 12-wiecznego matematyka, który w XX wieku został dostosowany do zakładów bukmacherskich. Jest modyfikacją klasycznej progresji i polega na dodawaniu stawek dwóch poprzednich zakładów. Ciąg Fibonacciego jest bezpieczniejszy od systemu Martingale’a (potrzebny mniejszy budżet), ale również nie jest polecany przez bardziej doświadczonych graczy z uwagi na wciąż wysokie ryzyko utracenia całego kapitału. Przy dłuższej serii porażek stawka  znacząco rośnie. Przykład:

 • Stawka: 2 zł
 1. zakład: 2 zł – przegrana
 2. zakład: 2 zł – przegrana
 3. zakład: 4 zł (2+2) – przegrana
 4. zakład: 6 zł (2+4) – przegrana
 5. zakład: 10 zł (4+6) – przegrana
 6. zakład: 16 zł (6+10) – wygrana

W przypadku wygranej należy cofnąć się o jeden poziom, a w przypadku dwóch wygranych z rzędu – zacząć od początku.

System d’Alemberta

Kolejna modyfikacja klasycznej progresji, zwana też piramidą. Stawka w przypadku przegranej rośnie o ustaloną (stałą) wartość, a w przypadku wygranej – maleje. Niezbędne jest sztywne określenie kursów obstawionych zakładów, co w dłuższej perspektywie może oznaczać wybieranie zdarzeń na siłę. Cechuje się mniejszym wzrostem stawki w przypadku przegranej, co oznacza, że w przypadku złej serii można postawić więcej zakładów. Zalecane jest ustawienie stawki zakładu na 2% kapitału. Przykład:

 • Kapitał: 200 zł
 • Stawka: 4 zł
 • Wzrost w przypadku przegranej: 2 zł
 1. zakład: 4 zł – przegrana
 2. zakład: 6 zł – przegrana
 3. zakład: 8 zł – przegrana
 4. zakład: 10 zł – wygrana
 5. zakład: 8 zł – wygrana
 6. zakład: 4 zł, itd.

W przypadku kolejnych wygranych nie można zejść poniżej stawki początkowej.

System Paroli

Zwany systemem anty-martingale. Polega na zwiększaniu stawki nie po przegranych, ale po wygranych zakładach. W przypadku przegranej, stawka wraca do początkowej wartości. Wartość zmiany może ustalić gracz, ale podstawowa wersja systemu sugeruje podwajanie stawki przy grze z kursem około 2,00. Stawka kuponu nie powinna przekraczać 2% budżetu. Sposób nie jest polecany przez doświadczonych graczy. Jego minusem jest brak określonego momentu, w którym należy przerwać grę.

ewinner polski bukmacher
Firma bukmacherska eWinner – nowy bonus dla graczy

Przykład:

 • Kapitał: 400 zł
 • Stawka: 8 zł
 • Kurs: 2,00
 1. zakład: 8 zł (przegrana)
 2. zakład: 8 zł (przegrana)
 3. zakład: 8 zł (wygrana)
 4. zakład: 16 zł (wygrana)
 5. zakład: 32 zł (przegrana)
 6. zakład: 8 zł, itd.

1-3-2-6

Kolejna odmiana progresji. System składa się z czterech etapów i jeśli zakończy się powodzeniem – gwarantuje wysokie zyski przy niewielkim kapitale. Jeśli gracz przegra na ostatnim etapie – wyjdzie na zero. Porażka na drugim etapie oznacza stratę całego kapitału. Założony budżet należy podzielić na dwie jednostki. Cyfry w nazwie oznaczają liczbę zagranych jednostek na danym etapie. Przykład:

 • Kapitał: 100 zł
 • Jedna jednostka: 50 zł
 • Kurs: 2,00
 1. zakład: 50 zł x 2 = 100 zł (na koncie 3 jednostki)
 2. zakład: 150 zł (3 jednostki) x 2 = 300 zł (na koncie 6 jednostek)
 3. zakład: 100 zł (2 jednostki) x 2 = 200 zł (na koncie 8 jednostek)
 4. zakład: 300 zł (6 jednostek) x 2 = 600 zł (na koncie 14 jednostek) – w przypadku porażki zostają 2 jednostki z poprzedniego zakładu

Kryterium Kelly’ego

System Kelly’ego, który na celu ma zmaksymalizowanie potencjalnego zysku przy zminimalizowaniu ryzyka bankructwa. Przeznaczony dla zaawansowanych graczy, którzy potrafią wychwycić „valuebet” – zakład o zawyżonym przez bukmachera (według gracza) kursie w stosunku do prawdopodobieństwa zwycięstwa typu.

Jeśli gracz oceni, że bukmacher wystawił zawyżony kurs na wybrane zdarzenie, musi wstawić wartości we wzór, który wyliczy stawkę na zakład. Oszacować trzeba (w procentach) szanse wygrania zakładu, co wymaga dużej wiedzy i doświadczenia nie tylko o dyscyplinie sportu, ale też o samej bukmacherce. System może być bardzo skuteczny, ale jest bardzo czasochłonny.

Przykład:

Wzór: stawka = [K x (p x k-1)]/(k-1)

K – kapitał

p – prawdopodobieństwo trafienia w procentach

k – kurs

 • kapitał: 500 zł
 • kurs: 3,1 zł
 • ustalone przez gracza prawdopodobieństwo: 40%
 • stawka = [500 x (40% x 3,1 – 1)/(3,1 – 1)
 • stawka = 57,14 zł

Piętnastka

System składa się z 15 etapów, w których gracz obstawia zakłady o kursie mniej więcej 2,00. Po dwóch wygranych zakładach podwaja stawkę, a w przypadku dwóch porażek – cofa się o jeden poziom. Plusem jest mały wymagany wkład, jednak bardzo trudno jest dojść do dużych zysków. Wygrywając na poziomach nieparzystych, gracz odkłada połowę wygranej, a na parzystych – gra za całą wygraną. Przykładowa gra:

Budżet początkowy: 10 zł

Kurs: 2,00

 1. etap: 10 zł x2 = 20 zł (wygrana, w budżecie 20 zł)
 2. etap: 10 zł x2 = 20 zł (wygrana, w budżecie 30 zł, podwojenie stawki)
 3. etap: 20 zł x2 = 40 zł (wygrana, w budżecie 50 zł)
 4. etap: 20 zł x2 = 40 zł (wygrana, w budżecie 70 zł, podwojenie stawki)
 5. etap: 40 zł x2 = 80 zł (wygrana, w budżecie 110 zł)
 6. etap: 40 zł x2 (przegrana, w budżecie 70 zł)
 7. etap: 40 zł x2 = 80 zł (wygrana, w budżecie 110 zł)
 8. etap: 40 zł x2 = 80 zł (wygrana, w budżecie 150 zł, podwojenie stawki)
 9. etap: 80 zł x2 (przegrana, w budżecie 70 zł)
 10. etap: 80 zł x2 (przegrana, w budżecie -10 zł, obniżenie stawki)
 11. etap: 40 zł x2 = 80 zł (wygrana, w budżecie 30 zł)
 12. etap: 40 zł x2 = 80 zł (wygrana, w budżecie 70 zł, podwojenie stawki)
 13. etap: 80 zł x2 = 160 zł (wygrana, w budżecie 150 zł)
 14. etap: 80 zł x2 = 160 zł (wygrana, w budżecie 230 zł)
 15. etap: 160 zł x2 (przegrana, w budżecie 70 zł)

Na powyższym przykładzie widać, że w nawet w przypadku kilku przegranych zakładów można po 15 etapach zwiększyć budżet. Wadą systemu jest jednak to, że kilka przegranych z rzędu na wyższych poziomach może spowodować szybkie roztrwonienie całego kapitału, a nawet wyjście na minus.

poker bez depozytu w polsce
Bonus bez depozytu w Betgames STS na gry karciane

Ocena skuteczności systemu

Skuteczne systemy bukmacherskie to takie, które zapewnią wysoki yield – czyli stosunek całkowitego zysku z zakładów do kwoty, którą zainwestowano. Wzór na wyliczenie yieldu:

[(W-S)/S]x100

W: suma wygranych brutto

S: zainwestowana kwota

Przykład:

Suma wygranych: 1250 zł

Zainwestowana kwota: 1000 zł

[(1250-1000)/1000]x100 = 25

Wynik oznacza, ile procent obstawiający zyskał/stracił. Za pomocą tej wartości można ocenić skuteczność systemu.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Systemy bukmacherskie nie dają 100% gwarancji?

Pamiętać trzeba, że żaden z wymienionych systemów bukmacherskich nie daje 100-procentowej gwarancji zarobienia olbrzymich pieniędzy. System jest zbiorem zasad dotyczących stawkowania zakładów i może jedynie ułatwić grę i zwiększyć szanse na zarobek. Trzeba też pamiętać, że nie każdy z wymienionych sposobów pasuje do wszystkich dyscyplin sportowych.

Przy bardziej skomplikowanych systemach, warto skorzystać z gotowych kalkulatorów lub samemu stworzyć (na przykład w Excelu) arkusz. Ułatwi to nie tylko przygotowywanie zakładów, ale też obliczanie yieldu, dzięki któremu należy oceniać skuteczność używanego sposobu. W przypadku niezadowalającego wyniku (często przyjmuje się granicę 10%) można spróbować gry innym systemem.

4.9 / 5. Ocen: 12

Zakłady bukmacherskie

Bukmacherzy online